Jesteś tutaj: aktualności > Kultura > Resursa w internecie

Resursa w internecie

Resursa i Kręgielnia mają już we wrześniu odzyskać swoją świetność sprzed lat (wybudowane ok. 1870 r.) i tak jak kiedyś stać się regionalnym ośrodkiem kultury. Na kompleks zabytkowych budynków składają się m.in. reprezentacyjna sala widowiskowo-teatralna, sale prób teatralno-tanecznych, kameralne sale klubowe i kawiarniane oraz centrum informacji turystycznej, przestrzeń ekspozycyjna Kręgielni pod wystawę na temat historii Żyrardowa, a ponadto dla turystów przewidziano pokoje noclegowe.Rewitalizacja zabytkowego kompleksu Resursy i Kręgielni powoli dobiega końca. Nowa placówka kultury dla mieszkańców Żyrardowa, gości z zewnątrz i turystów dostępna będzie już we wrześniu – wcześniej jednak zobaczyć ją będzie można w internecie. Na początku maja pod adresem www.resursa.zyrardow.pl zostanie uruchomiona  strona internetowa dedykowana Resursie.

Do tej pory informacje na temat rewaloryzacji zabytkowego kompleksu Resursy i Kręgielni dostępne były głównie w specjalnie do tego przygotowanej zakładce na internetowej stronie Żyrardowa (www.zyrardow.pl), a także na Facebooku, jednym z najbardziej popularnych internetowych portali społecznościowych. O Resursie pisały również lokalne tygodniki i m.in. nasz portal. Lada dzień  ruszy jednak już oficjalna strona www.resursa.zyrardow.pl.

Resursa i Kręgielnia mają już we wrześniu odzyskać swoją świetność sprzed lat (wybudowane ok. 1870 r.) i tak jak kiedyś stać się regionalnym ośrodkiem kultury. Na kompleks zabytkowych budynków składają się m.in. reprezentacyjna sala widowiskowo-teatralna, sale prób teatralno-tanecznych, kameralne sale klubowe i kawiarniane oraz centrum informacji turystycznej, przestrzeń ekspozycyjna Kręgielni pod wystawę na temat historii Żyrardowa, a ponadto dla turystów przewidziano pokoje noclegowe. Na inwestycję samorząd pozyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Strona internetowa Resursy będzie dostępna już lada dzień.Jacek Grzonkowski, naczelnik wydziału funduszy europejskich urzędu miasta.- Przede wszystkim strona internetowa Resursy i Kręgielni, do czasu zakończenia całej inwestycji, czyli prac w zabytkowym kompleksie budynków, będzie poświęcona fizycznej realizacji całego projektu rewaloryzacji. Docelowo będzie to jednak strona internetowa placówki kulturalnej, na której będzie można znaleźć szereg rożnych informacji przydatnych mieszkańcom Żyrardowa i potencjalnym gościom spoza miasta np.: kalendarz imprez kulturalnych i informacje dla turystówmówi Jacek Grzonkowski, naczelnik wydziału funduszy europejskich urzędu miasta.

Strona internetowa Resursy będzie dostępna już lada dzień.

Oprócz informacji na temat samej Resursy, Kręgielni wraz z przygotowywaną wspólnie z Muzeum Mazowsza Zachodniego wystawą na temat historii Żyrardowa, wspomnianego wcześniej kalendarza wydarzeń i informatora turystycznego (w budynku Resursy będzie istniało Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej), dodatkową atrakcją ma być tematyczna galeria przenikających się historycznych i współczesnych fotografii, a w dalszej perspektywie czasu z przeznaczeniem dla internautów ma powstać również wirtualny spacer po wnętrzach Resursy i jej bezpośredniej okolicy. Strona internetowa ma służyć – zresztą tak jak i cała placówka  – mieszkańcom Żyrardowa, ale również turystom.

Strona internetowa Resursy będzie dostępna już lada dzień.

- Głównym, wizualnym założeniem strony www jest połączenie historii ze współczesnością – co zresztą jest charakterystycznym elementem całej inwestycji – nie tylko strony internetowej – ale również fizycznej rewaloryzacji kompleksu zabytkowych budynków. Z ciekawych rzeczy mogę zdradzić, iż nawet porcelanowe filiżanki będą miały logo Resursy, które zostało zaczerpnięte ze starego albumu Zakładów Żyrardowskich Hiellego i Dittricha z początku XX w.dodaje Jacek Grzonkowski.

logo Resursy i Kręgielni

Jacek Grzonkowski, naczelnik wydziału funduszy europejskich urzędu miasta.- Dość długo szukaliśmy tego ciekawego elementu graficznego, który miał spajać historię ze współczesnością. Resursa jest w końcu stałym elementem historii Żyrardowa i jego mieszkańców, a logo miało nie tylko nawiązywać do przeszłości, ale również być ukłonem w kierunku Karola Dittricha i Karola Hielle – głównych budowniczych żyrardowskiej osady i fabryki. I tak, wybrany przez nas motyw stał się nie tylko logiem projektu rewaloryzacji Resursy i Kręgielni, co również logiem instytucji, placówkiopowiada nasz rozmówca.

Z historii Resursy i Kręgielni…

Budynek Resursy zbudowany został około roku 1870. Gabinety, biblioteka z czytelnią, sala bilardowa, pokoje gościnne i pokoje do gry w karty, stanowiły na co dzień miejsce spotkań wyższego personelu żyrardowskich zakładów. Odbywały się tu przedstawienia teatralne, koncerty, odczyty i zabawy. W budynku Kręgielni miał siedzibę ekskluzywny Klub Kręglarski „Kamm”.

Po I wojnie światowej z budynków mogli korzystać żyrardowscy robotnicy.

W czasie II wojny światowej działała tu kawiarnia z bufetem, odwiedzana przez Niemców. Po wojnie mieściła się tu między innymi świetlica dla dzieci i Szkoła Włókiennicza, a w latach 90 funkcjonowała tu restauracja. Budynek, w 1975 roku wpisany do rejestru zabytków, od 2001 roku jest własnością Miasta.

Przeprowadzana właśnie rewaloryzacja budynków Resursy i Kręgielni i ich adaptacja na cele kulturalno-artystyczne, to inwestycja o wartości 14 mln zł. Połowa z tych środków to dofinansowanie unijne.

Resursa. Fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Resursa w Żyrardowie. Foto archiwalne - Fotografia ze zbiorów Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Resursa w Żyrardowie. Foto archiwalne - Fotografia ze zbiorów Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Resursa współcześnie


Jacek Grzonkowski, naczelnik wydziału funduszy europejskich urzędu miasta.- Na zakończenie naszej rozmowy chciałbym zachęcić żyrardowskich internautów i nie tylko ich do przesyłania uwag oraz opinii na temat serwisu internetowego Resursy i Kręgielni na e-mail: wydzial.ue@zyrardow.pl. Zależy nam na wszelkich komentarzach i pomysłach dotyczących strony, gdyż dzięki temu – nawet po jej uruchomieniu – przez kilka tygodni będziemy mogli ją jeszcze rozbudować, poprawić i ewentualnie dodać kilka nowych informacji – podsumowuje Jacek Grzonkowski.

Rewaloryzacja zabytkowych obiektów Resursy i Kręgielni w Żyrardowie oraz ich adaptacja na cele kulturalno-artystyczne

Rewaloryzacja zabytkowych obiektów Resursy i Kręgielni w Żyrardowie
oraz ich adaptacja na cele kulturalno-artystyczne


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013


Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura, Miasto, Promowane i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze do wpisu: "Resursa w internecie"

8 odpowiedzi

| Napisz swój komentarz

 1. Anna M napisał:

  Aby nie wprowadzać ludzi w błąd należy na stronie umieścić informację, że tuż obok tego pięknego miejsca jedzie ok. 20.000 TIR-ów na dobę! Że hałas przekraczający wszelkie normy, że budynki się trzęsą, koleiny większe od miedzy w polu, smród spalin lepszy od dopalaczy. Że ma być obwodnica! owszem ująć – ale nie podawać terminu. 15 km drogi po płaskim terenie buduje się już 2,5 roku. I w powijakach. Słyszałam, że ma jej nie być bo wykonawca olał tę robotę.Że mieszkańcy miasta to spokojni ludzie. W innym mieście by protestowali, blokady robili, władze wywiezli, nagłaśniali ten niesamowity problem. No, są tacy. A u nas spokój. Władze miasta w spokoju trwają na swych stanowiskach i działają na rzecz dobrobytu mieszkańców. To taka moja sugestia.

  Odpowiedz

 2. darwin napisał:

  nie w temacie chyba..

  Odpowiedz

 3. Leśniak napisał:

  Widać jak Pani interesuje się obwodnicą, budowę rozpoczęto 20 sierpnia 2009 czyli ciągnie się 1,75 roku

  Odpowiedz

 4. RMII napisał:

  W części na temat, w części nie. Ale się mylicie. Np. wycinka lasu, co należy uznac za pewien etap budowy nastąpił znacznie wcześniej. Anna sie tak bardzo nie myli. Ja nieznam drugiego takiego miasta by jechało tyle tirów. W ostatnich 2-3ch latach chyba sie podwoiła ich liczba. ALE FAKT. Obwodnicy jak nie ma tak nie ma. Nic nie wiadomo co władze robią w tym temacie. Pewnie nic.

  Odpowiedz

 5. Studentka napisał:

  Niech streszczają się z jej budową bo do pracy żeby dojść rano to jakaś tragedia masa TIR-ów i innych wielkich samochodów. Szkoda tylko, że wszyscy potrafią jedynie obiecywać i ładnie się uśmiechać, ze obwodnica buduje się i już niedługo będzie skończona :/ jak na razie efektów nie widać, a szkoda…:/

  Odpowiedz

 6. kaszalot napisał:

  Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że swoimi narzekaniami psujecie WIZERUNEK MIASTA.

  Odpowiedz

  gość Reply:

  Wizerunek miasta już dawno został popsuty przez rządzących, więc gorzej już nie będzie.

 7. Piotr napisał:

  Nie ma co psuć. Takie są realia. A może siedzieć cicho i udawać, że wszystko jest w porządku? Ale czy przez to w mieście będzie się lepiej działo?

  Odpowiedz

Napisz swój komentarz

Administracja Portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.